KRS Fundacji Viva: 0000135274
Nr konta: 53 1500 2080 1220 8000 0100 0000
Strona główna » Dlaczego VIVA?

Dlaczego VIVA?

W ramach Fundacji Viva w 2023 roku:

 • 3862

  tylu zwierzętom zapewniliśmy opiekę

  347

  zwierząt mieszkało w naszym schronisku w Korabiewicach

  1275

  zwierząt znalazło nowe domy z naszą pomocą

 • 1887

  sfinansowane kastracje

  4386

  razy sfinansowaliśmy pomoc weterynaryjną

  1276

  kotów wolno żyjących było pod naszą opieką

Od ponad 20 lat działamy na rzecz zwierząt w Polsce, pomagając zwierzętom bezdomnym, porzuconym i okrutnie traktowanym. Naszą misją jest działalność edukacyjna i charytatywna. Dlatego od lat prowadzimy kilkanaście kampanii wspierających poszczególne grupy zwierząt i obszary naszej działalności.

Działamy w zakresie ochrony środowiska nie tylko poprzez poparcie działań prawnych, które mają za zadanie je chronić, ale także poprzez promocję roślinnego stylu życia. Dzięki upowszechnianiu wiedzy o zdrowym i etycznym stylu życia jesteśmy częścią zmiany na lepsze, którą sami pragniemy widzieć w świecie.

Przekaż swoje 1,5%
Chcę pomóc w inny sposób

Realnie działamy na rzecz zwierząt

Działania Fundacji to przede wszystkim codzienna praca ze zwierzętami. Pod opieką Vivy! jest około 5000 zwierząt każdego roku. Zapewniamy opiekę weterynaryjną, leczenie, finansujemy kastracje i zapewniamy opiekę tymczasową dla zwierząt, które poszukują nowych domów. Domy Tymczasowe, z którymi współpracujemy, otrzymują od Fundacji wsparcie w postaci karmy i zwrot kosztów leczenia. To ogromna praca osób oferujących opiekę tymczasową, ponieważ zwierzęta, które odbieramy interwencyjnie, są często zaniedbane, chore, straumatyzowane. Psy, koty, szczury, szynszyle i inne zwierzęta, które trafiają pod nasze skrzydła, wymagają często leczenia specjalistycznego oraz drogich leków, których koszt z roku na rok wzrasta.

Kto może pomóc?
Zobacz kto nam przekazał 1,5%

Schronisko w Korabiewicach

Prowadzimy Schronisko w Korabiewicach (około 60 km od Warszawy), gdzie zapewnimy bezpieczny azyl około 500 zwierzętom rocznie. Obecnie są to także psy koty uratowane z Ukrainy. Kiedy 10 lat temu przejmowaliśmy ten teren, stan zabudowań i zwierząt był opłakany. Psy mieszkały w wykopanych w ziemi norach, a jednym z mieszkańców "schroniska" był m.in. niedźwiedź z cyrku. Dziś, po 10 latach ciężkiej pracy pracowników i wolontariuszy, to miejsce zapewnia najlepsze możliwe warunki dla zwierząt. Ale schronisko nie jest miejscem dla psów i kotów. Każde z nich powinno znaleźć prawdziwy dom i do tego dążymy każdego dnia, promując mądrą i odpowiedzialną adopcję, znajdując zwierzętom nowe domy na zawsze. Takie, z których nigdy nie wrócą za kraty.

Korabiewice to także dom dla tzw. "zwierząt gospodarskich" oraz koni. To tutaj mieści się jedna z naszych stajni, w której mieszka około 30 koni oraz małe stado kucy. Na sąsiadującym ze stajnią pastwisku, spokojnie skubią trawę uratowane przed rzeźnią krowy i byk. Nieopodal znajduje się też "Kozi Raj", czyli pastwisko dla kóz, owiec i baranów. Poza tym Korabkową Zagrodę zamieszkują też świnie, świnki wietnamskie, gęsi i kury.

W Korabiewicach wydzieliliśmy też teren dla Lisiego Azylu, który jest jedynym tego rodzaju miejscem w Polsce. To tutaj mieszkają ocalałe z ferm futrzarskich lisy i jenoty. Zapewniliśmy im najlepsze z możliwych warunki - tak, aby zminimalizować ich niewygodę z życia w zamknięciu. Zwierzęta, które całe życie spędziły na fermie, nie mogą bowiem trafić na wolność. Dotyczy to wszystkich zwierząt hodowanych w zamknięciu.

Dzięki wsparciu Darczyńców, zwierzęta są bezpieczne i otrzymują najlepszą możliwą opiekę.

Więcej o życiu Schroniska, Korabkowej Zagrody, koni i lisów, znajdziesz na ich stronach www i w mediach społecznościowych.

Jak jeszcze działamy na rzecz zwierząt?

Sprawdź opisy naszych poszczególnych kampanii — każdej z nich możesz przekazać swoje 1,5%, wpisując nazwę kampanii w pole „cel szczegółowy”, wypełniając deklarację PIT za 2023 rok.

Nasza praca na rzecz zwierząt to nie tylko interwencje, gdy zwierzętom dzieje się krzywda. Nie odpuszczamy osobom, które za tym stoją i walczymy w sądach o sprawiedliwość. Sami także niejednokrotnie podejmujemy działania przeciwko tym, którzy znęcają się nad zwierzętami.

Jesteśmy aktywni i obecni w Sejmie i Senacie, na bieżąco wspieramy polityków chcących poprawić los zwierząt. Poza składanymi przez nas licznymi petycjami pomagamy w tworzeniu lepszego prawa dla zwierząt. Bierzemy udział w posiedzeniach komisji i występujemy w roli ekspertów, kiedy potrzebny jest głos w obronie zwierząt.

Jeśli lubisz naszą działalność i chcesz, abyśmy działali lepiej, szerzej i jeszcze skuteczniej, przekaż swoje 1,5% na rzecz zwierząt pod opieką Fundacji Viva! KRS: 0000135274

Kampanie Viva!

Działania Fundacji Viva obejmują kampanie społeczne i informacyjne oraz bezpośrednią pomoc zwierzętom w schroniskach i innych placówkach niosących pomoc.

 • To grupa wolontariuszek i wolontariuszy zaangażowanych w prowadzenie Domów Tymczasowych dla bezdomnych zwierząt. Pod opiekę Adopciaków trafiają szczególnie zwierzęta z małymi szansami na adopcje — chore, starsze, z problemami behawioralnymi.

  W ramach taj kampanii walczymy o wprowadzenie w Polsce zakazu chowu zwierząt na futra. Prowadzimy śledztwa na fermach oraz kontrolujemy warunki, w jakich żyją tam zwierzęta. Nagłaśniamy problem, jaki stanowią fermy, pokazując nie tylko perspektywę zwierząt, ale również zwracając uwagę na to, jak obecność fermy wpływa na okolicznych mieszkańców i środowisko.

  Obraz szczęśliwej, zrelaksowanej krowy na zielonej łące, którym karmi się nas od dziecka, nie ma niestety wiele wspólnego z rzeczywistością. Dlatego poprzez kampanię "Białe kłamstwa" pokazujemy prawdziwe oblicze produkcji mleka w Polsce i na świecie.

 • Od lat walczymy o wprowadzenie całkowitego zakazu wykorzystywania zwierząt w cyrkach w całej Polsce. Cyrki ze zwierzętami nie tylko nie pełnią funkcji edukacyjnej, ale wręcz antyedukacyjną. Dzieci, widząc w cyrku zwierzęta w nienaturalnych sytuacjach, wykonujące nienaturalne dla nich czynności, nie uczą się niczego na temat zwierząt.

  Celem kampanii jest walka z okrutnym procederem, jakim jest wiwisekcja oraz popularyzacja alternatywnych metod naukowych, wolnych od cierpienia zwierząt, takich jak np. modele 3D. Jako jedna z nielicznych organizacji społecznych, Viva czynnie uczestniczy w postępowaniach o wydawanie zgód na doświadczenia na zwierzętach.

  Niesiemy pomoc koniom maltre­towanym i skazanym na ubój. Walczymy przeciw­ko wielogodzin­nym tran­sportom koni na rzeź, który uważamy za niepo­trzebny, nieuza­sadniony i niegodny współ­czesności proce­der. Reagujemy na zgłoszenia o za­niedbanych, chorych, mal­tre­to­wanych koniach.

Wszystkie kampanie

Aktualności

28-03-2024

Jak pomóc zwierzętom swoim 1,5% podatku?

Zastanawiasz się, w jaki sposób pomóc zwierzętom? Mamy dla Ciebie świetną wiadomość: możesz to zrobić, rozliczając swój PIT. Wpisz numer KRS fundacji Viva! i wesprzyj zwierzęta, których los jest dla Ciebie szczególnie ważny. Poniżej prezentujemy listę celów szczegółowych, odpowiadających nazwom naszych grup lokalnych, prozwierzęcych oraz kampanii prowadzonych przez Fundację. Zdecyduj, który z tych obszarów chcesz […]
Czytaj więcej
Wszystkie artykuły

Wesprzyj Fundację Viva!

Najczęściej zadawane pytania

Zanim do nas napiszesz, sprawdź odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Czytaj więcej

Materiały do pobrania

Nasze banery, ulotki, biuletyny. Zamów materiały dla siebie. Czytaj więcej

Masz pytanie? Napisz do nas!

  linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram