KRS Fundacji Viva: 0000135274
Nr konta: 53 1500 2080 1220 8000 0100 0000
Strona główna » Jak pomóc?

Jak pomóc?

Fundacja Viva! znajduje się w wykazie organizacji pożytku publicznego. Posiadamy statut prawny takiej organizacji, co oznacza, że jesteśmy uprawnieni do otrzymywania 1,5%. To, że jesteśmy wpisani do rejestru można sprawdzić w wykazie ogłoszonym przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej w porozumieniu z Ministrem Sprawiedliwości w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej Monitor Polski lub na stronie www.pozytek.gov.pl.

Zgodnie z obowiązującym prawem to naczelnik urzędu skarbowego przekazuje na rzecz fundacji kwotę w wysokości nieprzekraczającej 1,5% podatku należnego wynikającego z zeznania podatkowego złożonego w terminie. Trzeba pamiętać, że na rozliczenie się z fiskusem mamy czas do końca kwietnia 2024 roku.

Kto może przekazać 1,5%?

 • wszyscy, którzy płacą podatek dochodowy od osób fizycznych (w tym m.in. podatnicy uzyskujący dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych), bez względu na to, w jaki sposób rozliczają się z fiskusem;
 • osoby, które opodatkowane są ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych;
 • wszyscy ci, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą i korzystają z liniowej 19-procentowej stawki podatku;
 • emeryci i renciści, ale pod warunkiem, że wypełnią PIT OP - prostą deklarację, która zawiera jedynie dane osobowe, adres Urzędu Skarbowego oraz KRS organizacji.
Chcę pomóc w inny sposób

Jak przekazać pieniądze?

Aby przekazać 1,5% na rzecz fundacji VIVA! należy:

Znaleźć w formularzu PIT część zatytułowaną: "Wniosek o przekazanie 1,5% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego" i tam w odpowiedniej rubryce wpisać nasz KRS: 0000135274;

 • * w PIT 28 nr KRS trzeba wpisać w poz. 125 numer, a kwotę 1,5% zaokrągloną do pełnych dziesiątek groszy w dół w poz. 126,
 • * w PIT 36 nr KRS trzeba wpisać w poz. 302, a kwotę 1,5% zaokrągloną do pełnych dziesiątek groszy w dół w poz. 303,
 • * w PIT 36L nr KRS trzeba wpisać w poz. 105, a kwotę 1,5% zaokrągloną do pełnych dziesiątek groszy w dół w poz. 106,
 • * w PIT 37 nr KRS trzeba wpisać w poz. 123, a kwotę 1,5% zaokrągloną do pełnych dziesiątek groszy w dół w poz. 124,
 • * w PIT 38 nr KRS trzeba wpisać w poz. 58, a kwotę 1,5% zaokrągloną do pełnych dziesiątek groszy w dół w poz. 59,
 • * w PIT 39 nr KRS trzeba wpisać w poz. 51, a kwotę 1,5% zaokrągloną do pełnych dziesiątek groszy w dół w poz. 52.

Ponadto w składanym przez siebie zeznaniu podatkowym możemy wpisać dodatkowe informacje (np. na konkretny cel), które mogą mieć wpływ na dystrybucję środków gromadzonych przez organizację pożytku publicznego. Informację taką należy zamieścić w rubryce "Informacjach uzupełniających?, gdzie podatnicy mogą podać swój numer telefonu, faksu, adres e-mail, a także cel szczegółowy na jaki przeznaczają swój 1,5% podatku, a przez zaznaczenie pola kwadratu można również wyrazić zgodę na przekazanie OPP danych regulowanych przez art.21b ust.5 ustawy o podatku dochodowym*.

1,5% mogą przekazać również emeryci i renciści, którzy od organu rentowego otrzymali PIT-40A. Wystarczy, że na bazie otrzymanego rocznego obliczenia podatku złożą w urzędzie skarbowym zeznanie podatkowe.

* art. 21b ust.5 ustawy o podatku dochodowym: Naczelnik urzędu skarbowego przekazuje organizacji pożytku publicznego imię, nazwisko i adres podatnika oraz wysokość kwoty, o której mowa w ust. 1, przekazanej na rzecz tej organizacji, po wyrażeniu przez podatnika w zeznaniu podatkowym lub korekcie zeznania, o których mowa w ust. 1, zgody na ich przekazanie.

W związku z przekazanymi danymi osobowymi podczas dokonywania darowizny na rzecz naszej Fundacji należy zapoznać się z RODO.

Chcesz pomóc w inny sposób?

Ustaw polecenie zapłaty

Polecenie Zapłaty działa jak stały przelew, ale my zajmujemy się wszelkimi formalnościami. Dzięki takiemu wsparciu możemy lepiej planować działania i kampanie. Wystarczy, że skontaktujesz się mailowo: pz@viva.org.pl

Pomagam

Przekaż dotację na realizację celów statutowych fundacji!

Na konto: Fundacja MRNRZ Viva!, ul. Kawęczyńska 16 lok 39, 03-772 Warszawa, 53 1500 2080 1220 8000 0100 0000 - To konto fundacji jest również odpowiednie do wpłacania nawiązek sądowych bądź przez internet.

Wesprzyj

Szukasz pomysłu na prezent? Znajdziesz go w sklepie Vivy!

Zapraszamy do zakupów w fundacyjnym sklepie, z którego dochód jest przeznaczany na nasze akcje, w sprzedaży ponad 250 produktów!

Sklepik VIVA!

Pomoc dla Ukrainy

Zobacz, jak działamy dla zwierząt z Ukrainy i jak pomagamy na miejscu. Poznaj nasze działania dla Ukrainy i zobacz, jak możesz się zaangażować i pomóc!

Więcej informacji

Zorganizuj zbiórkę urodzinową na Facebooku

Od teraz zbieranie środków dla naszych zwierząt będzie ekstremalnie proste – wystarczy, że założysz zbiórkę, wyznaczysz cel oraz to, ile środków chcesz zebrać i... zaprosisz innych!

Zorganizuj zbiórkę

Wspieraj zwierzęta poprzez darowiznę do elektronicznej puszki Donateo!

Rozglądaj się za datkomatami Donateo w galeriach handlowych (pełną listę znajdziesz na stronie Donateo). Z pomocą datkomatu możesz w kilka sekund dokonać bezpiecznej wpłaty na rzecz Fundacji Viva!.

Więcej informacji

Wesprzyj Fundację Viva!

Najczęściej zadawane pytania

Zanim do nas napiszesz, sprawdź odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Czytaj więcej

Materiały do pobrania

Nasze banery, ulotki, biuletyny. Zamów materiały dla siebie. Czytaj więcej

Masz pytanie? Napisz do nas!

  Aktualności

  28-03-2024

  Jak pomóc zwierzętom swoim 1,5% podatku?

  Zastanawiasz się, w jaki sposób pomóc zwierzętom? Mamy dla Ciebie świetną wiadomość: możesz to zrobić, rozliczając swój PIT. Wpisz numer KRS fundacji Viva! i wesprzyj zwierzęta, których los jest dla Ciebie szczególnie ważny. Poniżej prezentujemy listę celów szczegółowych, odpowiadających nazwom naszych grup lokalnych, prozwierzęcych oraz kampanii prowadzonych przez Fundację. Zdecyduj, który z tych obszarów chcesz […]
  Czytaj więcej
  Wszystkie artykuły
  linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram